תמ"מ 6 תוכנית מתאר מחוזית – שורשים – הזרוע הישראלית של חברת ברזיל ישראל

השקעה עם שורשים, הזרוע הישראלית של חברת הנדל"ן ברזיל-ישראל

צור קשר

מגדל ב.ס.ר 3, קומה 26 בני ברקרחוב מצדה 9

9:00 - 19:00ראשון עד חמישי

03-6019000info@shorashym.co.il

תמ"מ 6 תוכנית מתאר מחוזית

By 7th אוגוסט, 2017 קרקעות אין תגובות

תכנית המתאר למחוז חיפה: חדרה עד עכו
תמ"מ 6 נכתבה על ידי משרד הפנים ומשרד הבינוי לאחר התייעצות עם מומחים לתחום התכנון העירוני. מדובר למעשה על תכנית המתאר למחוז חיפה, הכוללת את אזור חדרה עד עכו. התכנית קובעת הוראות לגבי ייעוד הקרקע בכל אזור ולכן ניתן להיעזר בה לצורך בדיקת כדאיות של רכישת קרקעות חקלאיות המיועדות להפשרה.
תמ"מ 6 נחשבת יוצאת דופן באטרקטיביות שלה וזאת בגלל העובדה שמדובר על איזור אשר עתיד להיות מאוכלס באופן אינטנסיבי. רוב הקרקעות במרכז הופשרו ומספר העתודות הצטמצם משמעותית בשנים האחרונות, מה שהופך את הקרקעות בחדרה, פרדס חנה, בנימינה, זכרון יעקב והמושבים בסביבה לבעלות פוטנציאל רווח גבוה.

מה מופיע בתכנית?
תכנית התמ"מ של חיפה אוסרת בנייה של מבנים לשימוש חקלאי, אלא אם כן ישנו אישור מיוחד לכך. הגבלת האיזורים בהם מותר להקים מבנים לצרכי עיבוד חקלאי נוצרה על מנת לפנות שטחים לבניית בתי מגורים ומסחר. עוד קובעת התכנית אילו דרכים ייסללו ומה הם ההפקעות הצפויות להתבצע על ידי הרשויות.
היכרות עם התמ"מ היא חלק חשוב במערך השיקולים של משקיעים. בעזרת התמ"מ ניתן לבחון את ערכו של שטח קיים ולהעריך את את השווי העתידי של קרקע חקלאית. ניתן לבצע את הבדיקה באופן עצמאי, אך עדיף לערב עורך דין ושמאי מקרקעין. כל אחד מהגורמים הללו עשוי להאיר באור שונה את ההשקעה. תכנית תמ"מ פתוחה לעיון הציבור הרחב ולכן היא נדונה בפורומים רבים.

רמת האכלוס
תכניות המתאר קובעות את רמת האכלוס ואת המגבלה. הצלבה של הנתונים הללו עם נתונים אחרים מהרשויות המקומיות, כגון כמות התושבים, מספקת תמונה מלאה של סיכויי ההפשרה עבור הקרקע. לדוגמא, ישוב אשר הגיע אל מכסת האכלוס לא יזכה להעדפה בעת דיון על הפשרת קרקעות חקלאיות. לעומת זאת, ישוב אשר נחשב מתפתח עשוי ליהנות מתהליכים מזורזים וקבלת אישורים בירוקרטיים תוך זמן קצר.
המשמעות עבור המשקיעים היא עצומה ולכן תכניות המתאר מכילות הוראות שטח לבינוי חדש, הוראות על שינוי ייעוד הקרקע והוראות אישורים קיימים.

שיקולים המשפיעים על התכניות
כל מי שעוסק בתחום הנדל"ן או מתעניין בהשקעה כזו חייב להכיר מקרוב את המבנה של תכניות המתאר. מלבד בדיקות כלכליות, תכניות אלו יכריעו בשאלה איזה סוג של רווח ניתן יהיה להניב מהקרקע. במידה ואינכם מחזיקים בגישה אל התכניות הללו, צרו קשר עם הרשויות המקומיות הרלוונטיות ובקשו לעיין בהם.
בנוסף, עקבו אחר השינויים המפורסמים באמצעי התקשורת. לפני שמוציאים לפועל את תכניות המתאר מתחוללים לא מעט מאבקים בין גורמים המחזיקים באינטרסים שונים. עליכם לוודא כי האינטרסים שלכם מיוצגים בצורה נכונה וכי אתם מכירים בעצמכם את ההשלכות של כל שינוי בתכניות המתאר. רק כך תוכלו לרכוש קרקע חקלאית המיועדת להפשרה וליהנות מתשואה גבוהה.

מטרות התכנית והתכנון: 

 • קביעת ההנחיות והתנאים הדרושים לביצוע תכניות המתאר הארציות ומדיניות תכנון ארצית בתחום המחוז.
 • קביעת ההנחיות והתנאים הדרושים לפיתוח כלכלי, חברתי ופיסי מתואם של המחוז לשנת היעד 2020.
 • קביעת ההנחיות, ההוראות והתנאים להכנתן ואישורן של תכניות מקומיות בתחום המחוז.
 • קביעת הוראות לעניין ייעודי הקרקע תוך שמירה על ערכי טבע, נוף ומורשת, איכות הסביבה, קרקע חקלאית, שטחים פתוחים והבטחה של פיתוח בר-קיימא למען הדורות הבאים.
 • קביעת הוראות לשיפור איכות העיצוב העירוני ואיכות הבינוי בכל יעודי הקרקע.
 • קביעת הוראות לשיפור איכות הסביבה ולהסדרה סביבתית.
 • קביעת הוראות לעניין תשתיות ומערכות הנדסיות.
 • קביעת הוראות למעקב, עדכון ובקרה אחר ביצוע תוכנית זו.

 מהו שטח חקלאי פתוח? 

 • ליעד שטחים שישמשו לפעילויות חקלאיות ונופש במרחב פתוח בחיק הטבע, ויתפקדו כשטחים פתוחים.
 • לשמור על רצף בין השטחים הפתוחים מכל סוג שהוא בתחום המחוז ומחוצה לו, ולשמש כחייץ ירוק ופתוח שימנע היווצרות רצפים מבונים גדולים.

השימושים המותרים בה הם:

 1. שירותי תיירות בסמוך לאתר ביקור
 2. תשתיות הנדסיות אזוריות או מקומיות שתהינה תואמות לנוף – עתודת קרקע לבנייה
 3. חקלאות
 4. שמורת טבע ונוף , גנים לאומיים, יער וייעור
 5. שטחים פתוחים טבעיים ושטח פתוח חקלאי
 6. שירותי נופש בחיק הטבע

לצפייה בתמ"מ 6 לחצו כאן

שינוי גודל גופנים
ניגודיות