קרקע חקלאית למכירה – בעלות פרטית לעומת בעלות של המדינה – שורשים – הזרוע הישראלית של חברת ברזיל ישראל

השקעה עם שורשים, הזרוע הישראלית של חברת הנדל"ן ברזיל-ישראל

צור קשר

מגדל ב.ס.ר 3, קומה 26 בני ברקרחוב מצדה 9

9:00 - 19:00ראשון עד חמישי

03-6019000info@shorashym.co.il

קרקע חקלאית למכירה – בעלות פרטית לעומת בעלות של המדינה

By 7th אוגוסט, 2017 קרקעות אין תגובות

קרקע חקלאית למכירה – בעלות פרטית לעומת בעלות של המדינה

בעלות פרטית על קרקע חקלאית מקלה על תהליכי ההפשרה. לעומת זאת, קרקע אשר נמצאת בבעלות של מנהל מקרקעי ישראל ניתנת להפשרה רק בכפוף לתנאי פיצוי מסוימים. על מנת להבין את ההבדלים בין קרקע חקלאית המיועדת למכירה תחת כל אחד מסוגי הבעלויות, כדאי להגדיר את הגוף אותו הזכרנו, אשר נושא באחריות מטעם המדינה על הקרקעות – מנהל מקרקעי ישראל.

הכירו את מנהל מקרקעי ישראל

מנהל מקרקעי ישראל פועל מתוקף חוק יסוד: מקרקעי ישראל, אשר נחקק בשנת 1960. הכנסת הורתה על הקמת המנהל לצורך ניהול אדמות המדינה. מבחינת הגדרה, אדמות אלו הן כל השטחים אשר בבעלות ממשלת ישראל, רשות הפיתוח והקרן הקיימת לישראל. האדמות אשר בבעלות מדינת ישראל הן אלו שהיו בעבר בבעלות הנציב הבריטי, או מקרקעין שהופקעו על ידי המדינה לאחר שנת 1948. לעומת זאת, האדמות שהן בבעלות הקרן הקיימת לישראל נרכשו על ידיה כבר מאז נוסדה בשנת 1901 וזאת למטרת התיישבות. הגוף השלישי אשר אדמותיו מנוהלות על ידי מנהל מקרקעי ישראל הוא רשות הפיתוח, אשר אליה הועברו קרקעות של "נפקדים".

בדיקות לפני רכישת קרקע חקלאית

מבחינת המשקיעים המעוניינים למצוא קרקע חקלאית למכירה, אין הבדל בין הגופים או הרשויות המיוצגים על ידי מנהל מקרקעי ישראל. הדבר היחיד והמרכזי אותו יש לזכור הוא לבצע בדיקות לפני שרוכשים קרקע חקלאית. מי שאינו בקיא בתחום טועה לחשוב כי ההגדרה של קרקע מסוימת כקרקע חקלאית מספיקה על מנת לממש ולבצע השקעה, אך האמת היא שישנם הבדלים מרחיקי לכת.

בעלות פרטית מול בעלות של המדינה: סיכונים שונים

כל קרקע העומדת למכירה צריכה להיות ללא שעבודים ונטולת זכויות כלפי צד שלישי. מהבחינה הזו, דווקא קרקע חקלאית בבעלות פרטית נחשבת בסיכון גבוה יותר. בעוד רוב ההתנגדויות של ארגונים ירוקים מופנים כלפי קרקעות בבעלות של המדינה, השעבוד של קרקע פרטית עשוי להתגלות מאוחר מדי ולפגוע במשקיע. גם בנושא הזה כדאי לבצע בדיקות מעמיקות, לערב מומחים ולבקש את כל האישורים הדרושים. האפשרויות הגלומות להשקעה בקרקע חקלאית, בין אם היא בבעלות פרטית או בבעלות של המדינה, הן מאוד מגוונות אך יש לדעת כיצד לנצל אותן.

התייעצו עם מומחים על מנת למדוד את איכות ההשקעה

משקיעים לא צריכים לקבל החלטות לבדם לגבי רכישה, איתור ומכירה של קרקע חקלאית. ישנן חברות המתמחות בכך ומעמידות לרשות האזרחים אנשי מקצוע מהשורה הראשונה. כל קרקע חקלאית ללא יוצא מן הכלל נמדדת על פי הצרכים של המשקיע. האינדיקציה לאיכות ההשקעה היא בעיקר זמן ההפשרה, אשר יקבע מתי יוכל המשקיע לממש את הזכויות ולהניב רווחים. המידע אמור להיות חשוף אך יש צורך בארגז כלים מקצועי על מנת לפענח אותו.

שינוי גודל גופנים
ניגודיות