התשואות בהשקעה בקרקע חקלאית עם השנים – שורשים – הזרוע הישראלית של חברת ברזיל ישראל

השקעה עם שורשים, הזרוע הישראלית של חברת הנדל"ן ברזיל-ישראל

צור קשר

מגדל ב.ס.ר 3, קומה 26 בני ברקרחוב מצדה 9

9:00 - 19:00ראשון עד חמישי

03-6019000info@shorashym.co.il

התשואות בהשקעה בקרקע חקלאית עם השנים

By 6th אוגוסט, 2017 קרקעות אין תגובות

השנים האחרונות הוכיחו כי קרקע חקלאית היא השקעה כדאית ונבונה. אמנם גם היום קיימות עתודות רבות של קרקע חקלאית אשר לאורך השנים משתנה ייעודם, אך אין ספק לגבי גרף העלייה המשמעותי של התשואות. הגידול באוכלוסייה והצורך בקרקעות למטרות אורבניות הפכו את הנושא של השקעה בקרקע חקלאית לאפיק מניב ואטרקטיבי כמעט ללא תחרות.

לדוגמא, מאיזור גדרה ועד איזור חדרה עלו התשואות בהשקעה בקרקע חקלאית בשנים האחרונות בעשרות אחוזים. הסיבה לכך היא מחסור בקרקעות לבנייה במקביל לביקושים גבוהים.

זקוקים לייעוץ מקצועי? התקשרו אלינו: 03-6019000 ונשמח לעמוד לשירותכם.

מדוע קרקע חקלאית היא מצרך מבוקש?

באופן כללי, השקעה ברכישת קרקע חקלאית צפויה ואמורה להניב תשואה עתידית של מאות אחוזים. השוואה בין השקעה כזו לבין רכישת מניות, אגרות חוב או אפילו פתיחת עסק מעידה על נתונים חד משמעיים. עם השנים הפכה קרקע חקלאית למצרך מבוקש הן עבור קבלנים, יזמים וגופים המשקיעים סכומי כסף אדירים, והן עבור גורמים במשק הפרטי.

יתרה על כך, התשואות הגבוהות עקב השקעה בקרקע חקלאית עם השנים לא נפגעו גם בהתחשב במיסים ובהיטלים. סקירה קצרה של מיסים אלו מחייבת התייחסות אל היטלי השבחה לוועדה המקומית, מס שבח לרשות המיסים ותשלומים למנהל מקרקעי ישראל כל עוד מדובר על זכויות חכירה בקרקע שבבעלות המדינה. בנוסף, ראוי לציין כי שינוי הייעוד של הקרקע מתבצע בהליך תכנוני ארוך מאוד הנמשך לפעמים עשרות שנים. אפילו פרמטר זהו אינו פוגם בתשואות אותן ניתן להניב כתוצאה מהשקעה חכמה בקרקע חקלאית.

מחירי קרקע חקלאית לעומת קרקע מופשרת

הפערים בין מחירי שוק לקרקעות חקלאיות לעומת קרקעות מופשרות הם אינדיקציה טובה להבנת התשואות שחלו בתחום עם השנים. כך לדוגמא, באיזור רחובות ניתן היה לרכוש בשנים האחרונות דונם של קרקע חקלאית ספקולטיבית במחיר של 200,000 ש"ח, לעומם דונם מופשר לבנייה במחיר של בערך 4 מיליון ש"ח. זהו פער לא נתפס, המדגיש כי התשואות בהשקעה בקרקע חקלאית עם השנים הן תוצאה של תהליכי יסוד עמוקים וממשיים. דוגמא נוספת אפשר לקחת מהעיר ראשון לציון, בה דונם של קרקע חקלאית עולה בערך 250,000 ש"ח אולם המחיר של דונם מופשר לבנייה עשוי להגיע עד 5 מיליון ש"ח. באיזור פתח תקווה הפערים גבוהים יותר והשיא הוא כמובן בתל אביב, אולם אפשר לראות מגמות דומות גם בפריפריה הגיאוגרפית בצפון, בדרום, בקיבוצים ובאיזורי פנים הארץ.

טיפים למימוש התשואות הגבוהות של השקעה בקרקע חקלאית

על מנת לנצל את התשואות בהשקעה בקרקע חקלאית עם השנים כדאי להקפיד על התנהלות נכונה ואחראית. ראשית, הדבר החשוב והמשמעותי ביותר הוא לבחור היטב את המיקום של הקרקע. סמיכות לעיר גדולה או איזורי מגורים מגדילה את סיכויי ההפשרה ומשפרת את ערך הנכס. יש לזכור כי קיימים אלמנטים תכנוניים המשפיעים לרעה על סיכויי ההפשרה, כגון דרכים ראשיות, קווי מתח של חשמל, איזורי תעשייה ועוד.

שנית, יש לבחון את הנושא של היטל השבחה. על אף האמור לעיל והגידול בתשואות עם השנים, היטל השבחה הוא עדיין חלק בלתי נפרד ממערכת השיקולים המלווה השקעה בקרקע חקלאית. ההיטל משולם על ידי בעלם של המקרקעין לטובת הוועדה המקומית וזאת בגין השבחה, אולם אפשר להתייעץ עם אנשי מקצוע ולברר לגבי קבלת פטור. בהקשר הזה חשוב לציין גם את מס שבח המקרקעין אשר יכול בקונסטלציה מסוימת לפגוע בתשואה הצפויה מקרקע חקלאית. לבסוף כדאי להשוות בין קרקע בבעלות פרטית לבין קרקע עם זכויות חכירה ולקחת בחשבון הפקעות והפרשות לצרכי ציבור.

אתם קובעים איך ייראה העתיד הכלכלי שלכם

לסיכום, התשואות בהשקעה בקרקע חקלאית עם השנים הופכות את תחום הנדל"ן לאפיק ייחודי. על פי נתונים של הועדה לשמירה על קרקעות חקלאיות ושטחים פתוחים, הביקוש עבור קרקע חקלאית לא פגם בתשואות – אלא להיפך. לאורך עשרות השנים האחרונות ניתן לראות עלייה בתשואות ובאופן בו השקעות בקרקע הופכות לרווח כלכלי נטו.

זקוקים לייעוץ מקצועי בנושא קרקע חקלאית? התקשרו אלינו: 03-6019000 או מלאו את הטופס באתר, ונשמח לעזור.

שינוי גודל גופנים
ניגודיות