השבחת קרקע מצד בעל המקרקעין – שורשים – הזרוע הישראלית של חברת ברזיל ישראל

השקעה עם שורשים, הזרוע הישראלית של חברת הנדל"ן ברזיל-ישראל

צור קשר

מגדל ב.ס.ר 3, קומה 26 בני ברקרחוב מצדה 9

9:00 - 19:00ראשון עד חמישי

03-6019000info@shorashym.co.il

השבחת קרקע מצד בעל המקרקעין

By 6th אוגוסט, 2017 קרקעות אין תגובות

השבחה של קרקע דורשת לא מעט מאמץ ומשאבים מצד בעל המקרקעין. מומלץ לפנות אל חברה המתמחה בנושא על מנת למצות את הפוטנציאל של השבחת קרקע, אולם כדאי להכיר קודם כל את ההתנהלות סביב התחום.

התנהלות עסקית סביב השבחת קרקע באה לידי ביטוי במספר היבטים. ההיבט הראשון דורש ייצוג של בעלי מקרקעין ותקשורת מול משקיעים פוטנציאליים. היבט אחר הוא מנהלי ובירוקרטי, ובו מתנהלים תהליכים לצורך שינוי ייעוד המקרקעין ו/או תכנון מחדש במקרה בו הקרקע כלל אינה מתוכננת. השבחת קרקע מסתיימת רק לאחר ייצוג מול בעלי עניין, גורמים קבלניים, יזמים או משקיעים. החתימה על החוזה היא השלב האחרון בהשבחת קרקע אולם קודמים לה לא מעט שיקולים והתלבטויות.

זקוקים לייעוץ מקצועי? התקשרו אלינו: 03-6019000 או מלאו את הטופס באתר, ונשמח לעמוד לשירותכם.

כל הדרכים לבצע השבחה של הקרקע

יש הרבה דרכים לבצע השבחה של הקרקע ולא ניתן לקבוע באופן חד משמעי איזו דרך היא הטובה ביותר. יחד עם זאת, אין ספק כי המודל הבסיסי חייב לכלול שלבי מפתח. חברה המייצגת בעלי קרקעות מקבלת בשלב הראשון פניה של בעל הקרקע. לאחר מכן היא עורכת מפגשים עם בעלי הקרקע ובהם מתקיימת התרשמות הדדית. המטרה של מפגשים אלו היא לפרוש את סיכויי ההצלחה של הפרויקט וההשבחה, להבין את משמעויות המס ולנסות לתכנן פרספקטיבה ארוכת טווח.

במקביל, בעל המקרקעין, החברה אליה הוא פונה או כל גורם אחר נדרשים לבצע בדיקות שמאיות. בדיקות אלו מצטרפות אלו שיקולים כלכליים ואדריכליים לגבי סיכויי היתכנות ממשית של הפרויקט. הרבה פרויקטים של השבחת קרקעות יורדים לטמיון בשל היעדר תכניות מן הסוג הזה. במילים אחרות, מה שנראה לעיתים קרובות בתור הזדמנות השקעה אטרקטיבית מתגלה באמצעות התייעצות עם אנשי מקצוע כסיכון אדיר. בעלי מקרקעין יכולים למנוע את הסיכון הזה כל עוד הם מתנהלים בצורה נכונה ומבוקרת.

כיצד יש להתנהל מול ועדות לאישור השבחת קרקע?

השבחה של קרקע דורשת ארגון של בעלי המקרקעין וקבלת ייפוי כוח. רק לאחר מכן יכולה החברה להתחיל את פעילותה לקראת מימושו של הפרויקט ומעבר לפסים מעשיים. החברה מגישה תכנית בניין עיר (תב"ע) ונעזרת בניסיון, במקצועיות ובכל הכלים העומדים לרשותה על מנת להציג פרטים מסודרים. על החברה לפעול מול ועדות שונות וגורמים סטטוטוריים רלוונטיים לצורך קיצור של תהליך האישור. ככל שהאישור של התב"ע יהיה מהיר וקצר יותר, כך בעל המקרקעין יוכל להשביח את הקרקע וליהנות מתשואה גבוהה.

מעבר לכך, זהו שלב חיוני להצלחת הפרויקט והשבחה של קרקע משום שבו עורכת החברה מכרז בין יזמים או קבלנים. מטרת המכרז היא לבחור את הגורם מולו החברה ובעלי הקרקע יעבדו ויתקשרו. היתרונות של מכרז הם תחרות אמיתית ומקצועית על בסיס קריטריונים אובייקטיביים. מבחינת בעל הקרקע, המכרז מבטיח קבלת תמורה מלאה על ההשקעה וההשבחה. התמורה לה זכאים בעלי קרקע עולה באופן טבעי באופן משמעותי עם קיומו של המכרז. מצד שני, החיסרון הוא חוסר יכולת לדעת מראש מה יהיה גובה התגמול ואחוזי ההשבחה. כאן נדרשת מעורבות של אנשי מקצוע המתמחים בקרקע חקלאית למכירה והשקעה.

השלב האחרון: יציאה לדרך ורישום מחדש של המגרש

השלב האחרון של השבחת קרקע הוא ביצוע הפרויקט, פיקוח מלא ורישום מחדש של המגרש. כפי שניתן לראות, ההליכים המרכיבים השבחה של קרקע בישראל מורכבים ומסועפים. מטרת ההליכים הללו היא להבטיח כי הקרקע מושבחת בהתאם לצרכים של האוכלוסייה.

מבחינת בעלי המקרקעין, הדרך היחידה למנוע עיכובים ולפתור את הבעיות המנהלתיות היא להתייעץ נציגי חברות מקצועיות. כאמור, יש דרכים רבות לבצע השבחה של קרקע אך כולן ללא יוצא מן הכלל דורשות מעורבות של גורם מנוסה. הניסיון בא לידי ביטוי כבר בשלבים הראשונים של ההתרשמות ההדדית וממשיך לאורך הבדיקות, ארגון בעלי הקרקע והפעילות מול הוועדות הרשמיות. אפשר ליישם מודלים רבים בייצוג בעלי מקרקעין ומומלץ לבצע השבחה של הקרקע בדרך הפשוטה ביותר האפשרית.

זקוקים לייעוץ מקצועי? התקשרו אלינו: 03-6019000 ונשמח לעמוד לשירותכם.

שינוי גודל גופנים
ניגודיות