איך בוחרים מגרשים חקלאיים להשקעה? – שורשים – הזרוע הישראלית של חברת ברזיל ישראל

השקעה עם שורשים, הזרוע הישראלית של חברת הנדל"ן ברזיל-ישראל

צור קשר

מגדל ב.ס.ר 3, קומה 26 בני ברקרחוב מצדה 9

9:00 - 19:00ראשון עד חמישי

03-6019000info@shorashym.co.il

איך בוחרים מגרשים חקלאיים להשקעה?

By 6th אוגוסט, 2017 קרקעות אין תגובות

רכישת קרקעות חקלאיות שהינן בעלות פוטנציאל להפשרה לבנייה, נחשבת לאפיק השקעה פופולארי בשנים האחרונות, אם בקרב תושבי ישראל ואם בקרב יהודי התפוצות. השוק רווי בקרקעות העומדות למכירה, וכל רכישה עשויה להיות עסקת חיים או כישלון צורב. שאלת המיליון דולר היא: כיצד נבחר את קרקע הזהב שתופשר לבנייה בעתיד הקרוב עם מינימום סיכונים?

פרטים חשובים
ישנם מספר פרטים חשובים אותם יש לוודא לגבי כל קרקע המוצעת לכם לקניה, עוד בטרם תתחילו במשא ומתן. בירורים אלה אמורים להיעשות על ידי עורך דין מוסמך, ורק לאחר שתקבלו את אישורו תוכלו להמשיך בתהליך הרכישה. עורך דין יברר עבורכם את נושא הבעלות על הקרקע ויבדוק האם הנתונים שנמסרו לכם בעניין הבעלות על הקרקע נכונים. מעבר לכך, יש לבדוק שהגורם המעוניין למכור לכם את השטח, במידה ואיננו הבעלים, מחזיק בייפוי כוח חוקי למכירת הקרקע. כמו כן, עורך הדין יבדוק את אמינות הנתונים שנמסרו לכם מול גופים רלוונטיים, כדוגמת מנהל מקרקעי ישראל וגופים אחרים.

הפוטנציאל העתידי
לאחר שלב הבירורים השונים, תוכלו להיכנס לעובי הקורה ולבדוק מהו הפוטנציאל הגלום בקרקע המוצעת לכם, ומהם הסיכויים שלה להפוך בעתיד הקרוב או הרחוק לקרקע המיועדת לבנייה. בדקו בוועדות לתכנון ובנייה מהו מצבה התכנוני של הקרקע מבחינת שינוי הייעוד מקרקע חקלאית לקרקע למגורים. תהליך ההפשרה עשוי לארוך עשרות שנים, אם בכלל, ועל כן, קרקע שהחל תהליך כלשהוא של שינוי ייעוד לגביה, או קרקע המצויה בשלב מתקדם יותר בתהליך ההפשרה, מומלצות לרכישה, וכמובן – מתומחרות בהתאם. בדקו את הפוטנציאל הסביבתי של הקרקע – קרקע הממוקמת לצד עורקי תחבורה המקרבים אותה לאזור המרכז או קרקע הממוקמת באזור המצוי בתנופת פיתוח, הינן בעלות סיכויים גבוהים יותר להפשרה בהשוואה לקרקעות אחרות.

ליווי מקצועי
רכישת מגרש חקלאי נחשבת להשקעה ספקולטיבית – קשה עד בלתי אפשרי לשער את מכלול הנתונים ולהגיע לבחירה המתאימה, ללא ליווי של אנשי מקצוע בעלי ידע מקיף בתחום. ההיצע העצום של הקרקעות המוצעות לרכישה ברשת האינטרנט, לצד סיפורי ההצלחה על משקיעים שרכשו קרקע בעלת ייעוד חקלאי בפרוטות והתעשרו בן לילה, מהווים אבן שואבת לאלפי משקיעים הנוהרים אחר אזורי רכישה פופולאריים ולעיתים קרובות נופלים בפח ונשארים עם קרקע בה יוכלו לגדל פרדס, במקרה הטוב. חשוב לבחור בחברה אמינה ומקצועית המציעה קרקעות לרכישה על סמך בדיקות מקצועיות, כולל סקירת ההיבטים החוקיים והפיננסיים של הקרקע, ועל סמך מיפוי נתונים מקצועי המושתת על מידע רחב היקף ועל ביקורי שטח. שכירת שירותיה של חברה מקצועית מקטינה לאין שיעור את הסיכון הכרוך ברכישת קרקעות חקלאיות ומאפשרת ללקוחות להשקיע את כספם באופן האופטימלי. חברת "שורשים", מהמובילות בתחום, תשמח להעניק לכם שירות מקצועי, יעיל ואדיב בדרך להשקעת חייכם.

יש שורה ארוכה של בדיקות אותן כדאי לבצע טרם רכישת מגרשים להשקעה. היכרות עם הבדיקות הללו יכולה לחסוך זמן ולמנוע עוגמת נפש.

4 בדיקות בדרך לרכישה מוצלחת של מגרשים להשקעה
מגרשים חקלאיים להשקעה מצליחים למשוך המון תשומת לב במגזר הפרטי, העסקי והציבורי. האטרקטיביות של המגרשים הללו נובעת מתוך צפי לשינוי הייעוד שלהם. באופן כללי, מיקום ועיתוי נכונים יכולים להפוך קרקע חקלאית בבעלות של מנהל מקרקעי ישראל להשקעה המניבה תשואה גבוהה מאוד עבור משקיעים פרטיים. ההחלטות של מנהל מקרקעי ישראל הן שקובעות האם ומתי לשנות ייעוד של קרקע חקלאית. הרכישה הופכת לכדאית ככל שהקרקע להשקעה סמוכה יותר לאיזורים בנויים כגון יישובים, איזורי מסחר ותעשייה וצירי תנועה. מנגד, הסיכוי לתשואה גבוהה מהקרקע יורד במידה ויש בנמצא גורמים מעכבים העשויים להביא להפקעת הקרקע לטובת שטחי ציבור, כבישים, מסילות ברזל ועוד.

זקוקים לייעוץ מקצועי בנושא קרקע חקלאית? התקשרו אלינו: 03-6019000 או מלאו את הטופס באתר, ונשמח לעזור.

המטרה של בדיקות בדרך לרכישה מוצלחת של מגרש להשקעה היא לעזור למשקיעים כבר בשלבים הראשונים. נהוג לציין את המחסור בקרקעות בתור הסיבה המרכזית לעלייה החדה במחירי הדירות והקרקעות בישראל, ובמקביל ישנן לא מעט חברות מקצועיות העוסקות בתחום. התנהלות נכונה מול החברות הללו ופנייה אל חברה מקצועית, מנוסה ואמינה הם הבסיס להשקעה מוצלחת.

סוגי קרקע והמשמעות הכלכלית

הבדיקה הראשונה שצריך לבצע היא לשים לב לסוג הקרקע הנרכשת. קרקע המיועדת להפשרה תימכר במחיר גבוה יותר מאשר קרקע שאינה מיועדת להפשרה, אולם העלות שלה משתלמת בטווח הרחוק. אפשר לזהות קרקע המיועדת להפשרה בתכניות מתאר כמיועדת לפיתוח עירוני. מגרשים להשקעה על קרקע כזו יופשרו ראשונים כאשר תחל הבנייה באותו איזור. סוג אחר של קרקעות דורשות הפשרה בכפוף לתכניות חדשות. הייעוד הנוכחי של הקרקעות הללו יכול להיות חקלאי, נוף פתוח או איזור עתודה לתכנון עתידי. גובה ההשקעה בקרקעות כאלה מושפע מהסיכון לשינוי הייעוד אך ההימור עליהן עשוי להניב את התשואה הגבוהה ביותר.

המחיר כאינדיקציה לאיכותו של מגרש להשקעה
בדיקה שנייה הרלוונטית אל מגרש להשקעה מתבצעת על פי מחיר. מחיר נמוך מאוד של קרקע מצביע על כך שאין היתכנות ריאלית להפשרה למגורים, בעוד מחיר קבוע מציע אינדיקציה הפוכה. כאן יש משמעות גדולה למטרות ולצרכים של המשקיע. מי שיש לו סבלנות ויכולת כלכלית להמתין זמן רב עד הפשרת הקרקעות יכול לגרוף רווחים עצומים. לעומת זאת, מי שרוצה לקצר את זמן ההמתנה ולהשיג תשואה על מגרש חקלאי להשקעה יידרש למצוא הצעה אחרת.

בדיקה שלישית של מגרשים חקלאיים להשקעה דורשת מהמשקיע להגיע אל השטח בעצמו. הבדיקה הזו מספקת את הפרספקטיבה הרחבה והמדויקת על מצב הקרקע. מומלץ להגיע אל השטח לבד או בליווי אנשי מקצוע, לבקש פירוט על תכניות הבנייה ולהבין מקרוב האם ואילו גורמים עשויים לעכב את מתן אישור ההפשרה. הבדיקה בשטח נועדה על מנת לשים לב לגן לאומי הנמצא בקרבת מקום, למפעל מזהם ולשטחים שלא מופיעים בפרסום הראשוני. כללי הזהירות הללו יכולים לעשות את ההבדל בין השקעה בקרקע חקלאית אידיאלית לבין בזבוז של מאות אלפי שקלים.

הוצאות נלוות על מגרשים להשקעה
בדיקה רביעית ולא פחות חשובה עבור מגרש חקלאי להשקעה דורשת בדיקה של הוצאות נלוות. כאן יש צורך בפרטים על הוצאות שונות לצורך מימוש הזכויות, כאשר ההוצאות העיקריות הן בגין מס שבח במכירה, היטלי השבחה ופיתוח, תשלומים למנהל מקרקעי ישראל ותשלום ליועצים ושורה ארוכה של מומחים כגון שמאים, אדריכלים ועורכי דין. עדיף לשלם למומחים הללו מאשר לגלות מאוחר מדי כי הקרקע כלל אינה מיועדת להפשרה ולבנייה, אך עוד יותר כדאי להבין מראש מה סדר הגודל של ההשקעה. בהינתן הפרטים הללו ניתן להניב את המקסימום מהצעות שונות על מגרשים להשקעה ושטחים חקלאיים בכל רחבי הארץ.

זקוקים לייעוץ מקצועי? התקשרו אלינו: 03-6019000 ונשמח לעמוד לשירותכם.

שינוי גודל גופנים
ניגודיות